6 novembra, 2022

Prečo je investícia do novej poľnohospodárskej techniky stávkou na istotu?

Kúpa nového traktora, manipulátora, kombajnu alebo inej poľnohospodárskej techniky si spravidla vyžaduje značnú finančnú investíciu. Aj z tohto dôvodu sa veľa poľnohospodárov musí pri jej nadobúdaní spoliehať na financovanie z externých zdrojov, a to či už ide o rôzne agroúvery alebo dotácie. Hoci nákup novej poľnohospodárskej techniky často naráža práve na nedostatok finančných prostriedkov, stále ide o voľbu, ktorá je z mnohých dôvodov stávkou na istotu. Prečo to tak je? 

Kým na Slovensku stále prevažuje nákup poľnohospodárskej techniky z druhej ruky, trend v západnej Európe je skôr opačný. Dokonca, priemysel poľnohospodárskych strojov prekonal v minulom roku aj tie odvážnejšie očakávania. Viacerí výrobcovia poľnohospodárskej techniky z Nemecka dosiahli rekordné obraty a vo všeobecnosti sa rast výroby odhaduje až na 5 %. Dôvodov je viac, jedným z nich je aj rast cien obilia a tiež rôzne vládne investičné stimuly. Tie sú zamerané predovšetkým na podporovanie ekologických poľnohospodárskych procesov, najmä tých, ktoré znižujú spotrebu chemikálií, hnojív a pohonných hmôt. 

Vráťme sa ale k porovnaniu novej poľnohospodárskej techniky s tou použitou a zamerajme sa na kľúčové výhody, prečo sa oplatí vždy uprednostniť práve nové stroje. 

 

Záruka a popredajná podpora

Jednou z najväčších výhod nákupu novej techniky je poskytnutie záruky. Tá môže byť štandardne 2-ročná, no neraz je príjemným bonusom predĺžená záruka. Nemenej dôležitou je aj popredajná podpora, ktorá je veľmi užitočná pri správnom zavádzaní novej techniky do ostrej prevádzky. Týmto spôsobom zistíte, ako môžete trebárs nový kombajn alebo mulčovač využiť naozaj naplno. 

Pri technike z druhej ruky ide vždy tak trochu o lotériu. Nikdy totiž neviete presne, ako s ňou predchádzajúci majiteľ narábal a povedzme si úprimne, zanedbanie údržby nie je ničím výnimočným. Šetrenie na servise následne môže výrazne prispieť k skráteniu životnosti stroja či zvýšiť budúce prevádzkové náklady.   

 

Efektívnejšia práca vďaka moderným technológiám

Rovnako ako v iných oblastiach, aj pri poľnohospodárskej technike je možné badať veľký pokrok. Ten nielenže zefektívňuje prácu, ale ju aj uľahčuje. Snáď najväčší pokrok je možné vidieť pri traktoroch, kombajnoch či inteligentných zavlažovacích systémoch. 

Traktorom a kombajnom už nechýbajú moderné navádzacie technológie, vďaka ktorým nevynecháte žiadnu časť poľa. Zároveň sa môžete spoľahnúť na pohodlnú kabínu, ergonomické ovládanie a štandardom je aj klimatizácia. Práca vám tak pôjde omnoho ľahšie ako kedysi. Moderné zavlažovacie systémy zas umožňujú znížiť spotrebu vody a zároveň upraviť jej distribúciu tak, aby boli eliminované suché miesta. 

 

Šetrenie nákladov v dlhodobom horizonte

Pri pohľade na ceny novej poľnohospodárskej techniky vás môže odradiť jej zdanlivá nedostupnosť. Treba si však uvedomiť, do akej miery pre vás budú nové stroje prínosné v dlhodobom časovom horizonte, a to už je potom celkom iná matematika. Pred výberom si preto všetko dobre prepočítajte, vezmite si napríklad koľko vás bude ročne stáť prevádzka staršieho traktora s vyššou spotrebou, ako nového traktora s polovičnou spotrebou, ktorý ešte bez väčších investícií zvládne aj 10-15 rokov spoľahlivej služby. A to už nehovoríme o tom, že traktor, ktorý si dnes kúpite ako nový bude mať aj po rokoch určitú zostatkovú hodnotu.

Kúpa novej poľnohospodárskej techniky je preto ideálnou voľbou pre každého, kto chce riziká porúch eliminovať na minimum, zvýšiť produkciu a zároveň má buď dostatok vlastných finančných prostriedkov, alebo dokáže využiť možnosti externého financovania. V čase nízkych úrokových sadzieb nie je ani taký problém dostať sa k výhodnému agroúveru. Myšlienky na kúpu novej techniky by rozhodne bola škoda zavrhnúť len z dôvodu vyššej nadobúdacej ceny.

Go to Top