10 decembra, 2019

Netradičné plodiny na našom území

Rozvoj rôznych alternatívnych spôsobov hospodárenia prináša aj na slovenské polia niektoré celkom netradičné plodiny. Niektoré z nich nenájdete len v exotických krajinách, viaceré si svoje miesto našli aj na slovenských poliach. 

Alternatívne prístupy k obhospodarovaniu pôdy, obavy z príliš nízkej biodiverzity a zmena stravovacích návykov spotrebiteľov prinášajú na slovenské polia plodiny, ktoré sa u nás doteraz príliš alebo vôbec nepestovali. Prispievajú k tomu aj čoraz citeľnejšie extrémy počasia a z nich vyplývajúci nedostatok vlahy. Ich pestovanie má pozitívny efekt nielen na stav pôdy a pre menších farmárov predstavuje aj zaujímavý zdroj príjmov.

Ktoré menej tradičné plodiny získavajú u nás na popularite?

Láskavec

Láskavec (amarant) je ako plodina veľmi odolná voči suchu a chorobám, má navyše schopnosť veľmi rýchleho rastu. Jeho využitie u nás zatiaľ nie je príliš rozšírené, z jeho zŕn je možné vyrábať múku, prípadne zo semien je možné lisovať olej. Láskavec je možné využiť aj na energetické účely.

Kŕmny štiav Uteuša

Táto kŕmna plodina vyšľachtená na Ukrajine si postupne nachádza miesto aj na slovenských poliach. Výhodou je jej trvácnosť a nenáročnosť na pôdne podmienky. Okrem toho je tento štiav odolný voči chorobám a škodcom. Ak je vašou prioritou získanie veľkého objemu krmoviny, nad týmto štiavom sa určite oplatí popremýšľať.

Mrlík čílsky

Mrlík čílsky pochádza z Južnej Ameriky a darí sa mu aj na menej úrodných piesočnatých pôdach. Stále vo väčšej miere je rozšírený vo viacerých európskych krajinách. Z mrlíka sa získavajú semienka quinoa, ktoré sú stále častejšou súčasťou potravín pre svoju veľmi vysokú nutričnú hodnotu. 

Mak siaty – odroda albín

„Mak albín“ je jednou zo slovenských odrôd maku a pochádza z výskumno-šľachtiteľskej stanice Malý Šariš. Ako už názov napovedá, semeno tejto plodiny je biele a svojou chuťou pripomína vlašské orechy. Vyznačuje sa stabilnou výnosnosťou a tiež vyšším obsahom oleja a bielkovín. 

Pohánka

Pohánka nie je na poliach v našich zemepisných šírkach úplnou novinkou, kedysi patrila medzi hojne pestované plodiny. S rozvojom rôznych alternatívnych spôsobov výživy sa však dopyt po nej opäť zvyšuje. Využívajú ju navyše osoby, ktoré pre cukrovku alebo iné ochorenia musia upraviť svoj jedálniček. Pohánku je možné využiť na výrobu múky, cestovín a množstvo ďalších potravinových produktov. 

Go to Top