2 novembra, 2022

Čo by ste mali vedieť skôr ako sa rozhodnete pre pestovanie trávnatých osív?

Lúky a pasienky sú nevyhnutnou súčasťou krajiny a na Slovensku vznikali predovšetkým po výrube lesných porastov či cieľavedomým kosením alebo spásaním. Po sústredení pozornosti na zintenzívňovanie poľnohospodárstva v uplynulých desaťročiach naberajú opäť trávnaté porasty na význame a pozornosť im venuje čoraz viac poľnohospodárov. Čo sa oplatí vedieť o pestovaní trávnatých osív? 

O kvalitný trávnatý porast prejavuje záujem stále viac poľnohospodárov a jedným z dôvodov je nielen väčšia dostupnosť a širšia ponuka trávnatých osív, ale aj zásadné výhody, ktoré udržiavanie trávnatých porastov so sebou prináša. Vďaka správne vykonanému výsevu a následnej starostlivosti sa z lúk či pasienkov stáva vynikajúci zdroj krmiva, pričom počítať môžete aj so zaujímavými úsporami. Opomenúť pritom nemôžeme ani pozitívny vplyv na pôdu samotnú. 

Skôr ako sa však rozhodnete pre založenie či zveľaďovanie trávnatých porastov, mali by ste si stanoviť reálne ciele a sledovať ich dosiahnutie. Čo sa oplatí vedieť? 

 

Obnoviteľný prírodný zdroj

Trávnatý porast môžeme považovať za veľmi cenný a obnoviteľný prírodný zdroj, ktorý má nezanedbateľné ekologické funkcie. Nielenže chráni a obohacuje pôdu, ale dotvára prirodzené prostredie pre mnohé iné rastliny či živočíchy. Výber trávnych osív sa preto oplatí posudzovať nielen z A pohľadu vami sledovaného cieľa, teda ich produkčných funkcií, ale aj vplyvu na bezprostredné okolie a jeho prirodzený charakter. 

 

Trávnatý porast zvyšuje kvalitu pôdy

Ako sme už vyššie spomenuli, trávnaté porasty prinášajú výhody aj pre pôdu, pretože pomáhajú zabraňovať erózii, prispievajú k zvyšovaniu obsahu organickej hmoty a zlepšeniu pôdnej štruktúry. Dôležitou funkciou trávneho porastu je aj to, že ho môžeme považovať za riešenie pri krátkodobom nedostatku trávnej siláže v dôsledku sucha, keďže niektoré druhy osív je možné dopestovať veľmi rýchlo. 

 

Trávnaté osivo si starostlivosti vyberte

Ponuka trávnatých osív je v súčasnosti veľmi široká, zmesi je možné vyberať podľa účelu, k dispozícii sú rôzne lúčne či pastevné zmesi roztriedené podľa užívateľských rokov a ich prípadnej vhodnosti na silážovanie. Viaceré typy zmesí sú veľmi nenáročné na prihnojovanie a tak sú vhodné aj pre tých poľnohospodárov, ktorí preferujú trvalo udržateľné spôsoby starostlivosti o pôdu s minimalizáciou hnojenia. 

Základom pre úspech s trávnatými porastami je predovšetkým dôkladné plánovanie. Túto fázu by ste určite nemali podceniť a zahŕňať by mala výber vhodného pozemku, resp. vytýčenie hraníc siatia, výber vhodného trávneho osiva a tiež posúdenie, prípadne odborná konzultácia súvisiaca s výberom optimálnych pestovateľských metód. 

 

Pri udržiavaní trávnatých plôch stavte na kvalitnú techniku

Ak polovicou úspechu pri zakladaní trávnych porastov je dôkladné plánovanie, tou druhou je bezpochyby vhodná príprava pôdy. Pri mnohých typoch trávy je veľmi dôležitá už jesenná orba, čo však neznamená, že by ste mali venovať menej pozornosti jarnej prípravy. Zvlášť si treba ustrážiť vlhkosť pôdy, ktorej povrch by mal byť zároveň dôkladne urovnaný, aby ste vytvorili optimálne podmienky na tvorbu osivového lôžka. Príprava pôdy môže byť pomerne náročná a preto sa oplatí zapriahnuť do práce poľnohospodársku techniku. 

Veľmi užitočným pomocníkom v tomto smere budú napríklad prstové brány HE-VA, ktoré sú ako stvorené na údržbu trávnatých porastov. V prípade pestovania trávnatých porastov na silážovanie nezabudnite ani na silážne vozy či ďalšiu manipulačnú techniku, s ktorou hravo zvládnete aj presun a uskladnenie krmív.

Go to Top