28 novembra, 2019

Odkiaľ pochádzajú tulipány a čo sa o nich oplatí vedieť?

Ak sa spomínajú tulipány, väčšina ľudí si v mysli vybaví typické holandské polia hýriace rôznymi farbami. Hoci sú dnes tulipány spájané predovšetkým s Holandskom, ich pôvod sa viaže na celkom iné územie. Čo ďalšie sa oplatí vedieť o tulipánoch? 

Holandsko je celkom právom označované za krajinu tulipánov, veď koniec koncov, práve táto krajina sa postarala o ich celosvetovú popularitu. Ročne prilákajú tulipánové polia do Holandska milióny turistov. Obľúbené farebné kvety však z tejto krajiny nepochádzajú. 

Tulipány si cestu do Európy našli v 16. storočí

Podľa dochovaných záznamov však tieto vznešené kvety pochádzajú zo strednej Ázie, resp. z oblasti dnešného Turecka. Práve odtiaľ sa rozšírili aj do Európy, pričom podľa dostupných údajov sa prvé cibuľky dostali už okolo roku 1554 na viedenský cisársky dvor. O pár rokov neskôr sa dostali tulipány už aj do Holandska a postupne si začali podmaňovať viaceré krajiny starého kontinentu. 

V histórii tulipánov zohráva už spomínané Holandsko dôležitú úlohu. Práve tu sa totiž po roku 1595 začalo s pomerne rozsiahlym pestovaním tulipánov a ich šľachtením. Skutočne masový záujem vyvolali tulipány o necelých 40 rokov neskôr, kedy najmä Amsterdam zachvátila tzv. tulipánová horúčka. Vzhľadom na to, že vypestovanie niektorých druhov trvalo pokojne aj 10-12 rokov, viaceré odrody tulipánov sa stali mimoriadne žiadané. 

Cibuľka tulipánu ako vyhľadávaná investícia

Označenie horúčka je skutočne na mieste, tulipány boli v závislosti od svojej vzácnosti a náročnosti dopestovania rozdelené do viacerých kategórií, pričom za tie najvzácnejšie boli ľudia ochotní zaplatiť pokojne aj celým svojim majetkom. O absolútnom vrchole tejto horúčky môžeme hovoriť vtedy, keď maximálne sumy, za ktoré sa predávali niektoré cibuľky tulipánov atakovali hodnoty, za ktoré sa dali kúpiť domy v centre Amsterdamu. Ako to už ale v podobných prípadoch býva, po opadnutí záujmu nasledovala v Holandsku niekoľkoročná kríza. 

Tulipány sú pozoruhodnými kvetmi, ktoré majú doslova tisíce rôznych podôb a farieb. Dokážu rásť v rôznych podmienkach a zvládnu dokonca aj tie náročnejšie. Dodajme, že v súčasnosti rozoznávame až vyše 6 000 rôznych odrôd tulipánov. 

Go to Top