24 januára, 2023

Čo by ste mali zvážiť, kým sa rozhodnete investovať do poľnohospodárskej pôdy?

Jednou z možností, ako investovať a prípadne zhodnotiť voľné finančné prostriedky je aj kúpa poľnohospodárskej pôdy. Investície do nehnuteľností sa na Slovensku vo všeobecnosti tešia veľkej obľube, no nemusí ísť vždy iba o investičný byt či stavebný pozemok. Zamerať sa na ornú pôdu v lokalite s potenciálom môže byť pomerne ľahkou cestou k zaujímavým výnosom. Rovnako ako každý iný typ investície, aj túto si však treba dobre rozmyslieť. Zamerali sme sa na to, čo by ste mali zvážiť ešte predtým, ako sa rozhodnete investovať do poľnohospodárskej pôdy. 

Investícia do poľnohospodárskej pôdy môže byť zaujímavým spôsobom, ako diverzifikovať  svoje investičné portfólio a kam pomerne bezpečne uložiť dlho hromadené finančné úspory. Hneď na úvod sa však oplatí spomenúť, že investovanie do pôdy z vás s najväčšou pravdepodobnosťou neurobí milionára z večera do rána a na výnos si treba neraz počkať. 

Na druhej strane, ako vlastník poľnohospodárskej pôdy máte viaceré možnosti jej využitia a teda aj potenciálneho zhodnotenia. Kým prejdeme ku konkrétnym bodom, spomeňme, že sme sa zamerali na produkčne potenciálnu pôdu, ktorá je v katastri nehnuteľností vedená ako orná pôda, vinice, záhrady, chmeľnicetrvalé trávnaté porasty. 

 

Nie je pôda ako pôda

V prípade, že narazíte na zaujímavú ponuku, ako prvé si zistite, o aký typ pôdy ide. Najlepšie priamo preverením vo výpise z katastra nehnuteľností. Ako sme už vyššie spomenuli, nie každý typ poľnohospodárskej pôdy má rovnakú hodnotu a využiteľnosť, pričom rozdiely môžu byť celkom zásadné. 

Medzi najvyhľadávanejšie patria orné pôdy, na ktorých dochádza, resp. môže dochádzať k pravidelnému pestovaniu poľnohospodárskych plodín. Oproti nim, trvalé trávnaté porasty, ako už z názvu vyplýva, nie sú určené na pravidelné pestovanie a teda aj výťažnosť takéhoto pozemku bude nižšia, čo sa premieta aj do nižšej nadobúdacej ceny. Vo všeobecnosti sú trvalé trávnaté porasty v porovnaní s ornou pôdou lacnejšie zhruba o 30 %. 

 

Preverte si stav pozemku

Pri akejkoľvek extra výhodnej a „neopakovateľnej“ ponuke investície by sa vám mala automaticky rozblikať varovná kontrolka a pri investovaní do pôdy to nie je inak. Vždy by ste mali mať jasnú predstavu o tom, čo presne kupujete, za akým účelom to robíte a aká je využiteľnosť daného pozemku.

Určite neodporúčame investovať do konkrétneho pozemku bez toho, aby ste si ho najprv osobne preverili. Samotný pozemok totiž môže skrývať mnohé nemilé prekvapenia, ako napríklad podmáčanú pôdu, prípadne ohrozenie vyplývajúce z blízkeho nespevneného svahu. Nepátrajte však iba po vadách tohto typu. Overte si tiež, ako je na tom pozemok z právneho hľadiska, teda či na ňom nespočívajú ťarchy ako vecné bremená, záložné práva, prípadne či sú všetci spoluvlastníci známi, resp. či sa na pozemok nevzťahuje predkupné právo. 

 

Pred investíciou do poľnohospodárskej pôdy si o nej zistite čo najviac

 

Zaujímajte sa o územný plán

Investícia do nehnuteľnosti je spravidla dlhodobá a oplatí sa preto zaujímať nielen o aktuálny stav, ale aj myslieť do budúcnosti. Môže sa napríklad stať, že po rokoch sa blízka obec rozšíri smerom k vášmu pozemku, čo ho môže eventuálne zatraktívniť a tým stúpne aj jeho hodnota. Venujte preto pozornosť aj územnému plánu obce, v ktorej katastrálnom území sa pozemok nachádza a pokúste sa čo najpresnejšie odhadnúť budúci vývoj. 

 

Zistite si čo najviac o blízkom aj vzdialenejšom okolí

Trhové ceny poľnohospodárskej pôdy závisia od mnohých faktorov a jedným z nich je aj atraktívnosť lokality. Práve preto si o lokalite zistite čo najviac, zaujímajte sa o infraštruktúru, prístup k pozemku, ale aj prípadné chránené územia v jeho okolí. Overte si aj to, ako vyzerá bezprostredné okolie pozemku, vezmite do úvahy nielen jeho výmeru, dispozíciu a tiež sa zamerajte na pozemky, ktoré naň nadväzujú. Vo všeobecnosti sa oplatí investovať skôr do väčších pozemkov, s výmerou nad 2 ha a dobrou dostupnosťou.  

 

Dôležitým ukazovateľom je aj bonita pôdy

Pri posudzovaní kvality poľnohospodárskej pôdy môžete vychádza aj z tzv. bonity, ktorá patrí medzi základné indikátory jej kvality a svoj význam má nielen pri nájomných vzťahoch. Zaujímajte sa preto o bonitovanú pôdnu ekologickú jednotku – BPEJ, ako vyjadrenie údajov o produkcii poľnohospodárskych plodín, ktoré je možné pri obvyklej agrotechnike pestovať, ako aj ďalších údajov o nákladoch na starostlivosť o pôdu. 

V prípade, že je váš investičný horizont dlhý a plánujete pôdu vlastniť dlhé roky, orientujte sa skôr na pozemky s vyššou bonitou. Ak chcete pozemok kúpiť a relatívne rýchlo predať, prekážkou nemusí byť ani nižšia bonita. 

Na záver dodajme, že otázok súvisiacich s investíciou do poľnohospodárskej pôdy je pochopiteľne viac. Nemusíte síce na každú poznať hneď presnú odpoveď, určite by ste však mali mať predstavu, aký druh pôdy hľadáte, prečo chcete investovať v danej lokalite, aké sú vaše zámery s pôdou a na ako dlho plánujete byť vlastníkom pozemku. Výnos totiž nemusíte dosiahnuť len štýlom „lacnejšie kúpiť a drahšie predať“, ale aj počas toho, ako budete pôdu vlastniť, napríklad prenajímaním či vlastnými pokusmi o pestovanie plodín.

Go to Top