25 júna, 2019

Ako vyberať manipulátor na poľnohospodárske účely

Teleskopický manipulátor by mal byť súčasťou technickej výbavy každej modernej poľnohospodárskej prevádzky. Výrazne zjednodušujú prácu a vďaka svojmu univerzálnemu použitiu sú možnosti ich uplatnenia v rámci poľnohospodárskych prác prakticky neobmedzené. Zistite, ako si vybrať poľnohospodársky manipulátor, ktorý presne splní vaše očakávania.

Pomocná manipulačná technika si v rámci poľnohospodárskych činností veľmi rýchlo našla uplatnenie. Rôzne poľnohospodárske činnosti, ktoré boli predtým pomerne náročné na námahu a čas, sú vďaka využívaniu poľnohospodárskych manipulátorov omnoho jednoduchšie a rýchlejšie. Pre mnohých je to skrátka univerzálny pomocník a čaro tohto nástroja objavuje stále viac poľnohospodárov aj na Slovensku.

Len na okraj spomeňme, že poľnohospodárstvo nie je jedinou oblasťou, kde sa manipulátory využívajú. Sú veľmi nápomocné v stavebníctve a rôznych priemyselných oblastiach. Poľnohospodárske manipulátory však majú svoje špecifiká, ktoré je pri výbere potrebné zohľadniť. Práve preto sme pre vás pripravili malého sprievodcu, ktorý vám s výberom manipulátora určite pomôže.

Vyberáme poľnohospodársky manipulátor

Poľnohospodárske manipulátory sa v porovnaní s ostatnými typmi spravidla vyznačujú výkonnejšou hydraulikou, prepracovanejším chladením a tiež odolnejšie spracovaným podvozkom. Keďže od poľnohospodárskeho manipulátora sa očakáva častá a náročná práca na nerovnom a nespevnenom povrchu, je tomu potrebné prispôsobiť aj ovládateľnosť, systém riadenia a jednotlivé nápravy.

Odpovedajte si na otázku, na čo všetko by ste manipulátor chceli využívať

Teleskopické manipulátory určené na poľnohospodárske použitie sú navrhované na vykonávanie rôznych činností. Pri výbere je preto dôležité zohľadniť, aké všetky činnosti plánujete s manipulátorom vykonávať a či uprednostniť skôr univerzálnejší manipulátor alebo manipulátor s užším zameraním. Mali by ste mať na pamäti aj to, že vaše potreby počas životného cyklu manipulátora môžu aj niekoľkokrát zmeniť.

Porovnávajte parametre manipulátora, ktoré sú pre vás najdôležitejšie

Ak už viete, aký rozsah činností plánujete s manipulátorom vykonávať, pustite sa do porovnávania rôznych parametrov. Vyberať si môžete podľa nosnosti a výšky zdvihu. Pri takomto porovnávaní určite zohľadnite záťažové diagramy, ktoré môžu byť veľmi užitočné. Ak potrebujete poľnohospodársky manipulátor na špeciálne činnosti, k dispozícii je široká paleta rôzneho príslušenstva, napríklad vidlíc, hákov, lyžíc a drapákov.

Do akej miery bude musieť váš manipulátor zvládnuť náročné podmienky?

Ako sme už vyššie spomenuli pri poľnohospodárskych manipulátoroch je veľmi dôležitý aj spôsob riadenia náprav. Stiesnené priestory, nerovný terén, prípadne rozmočená pôda dajú technike poriadne zabrať. Aj preto by ste mali starostlivo zvážiť, ktorý z troch spôsobov riadenia náprav uprednostníte. K dispozícii je možnosť riadenia prednej nápravy, oboch náprav a veľmi praktický krabí chod, ktorý perfektne využijete aj v tých najviac stiesnených priestoroch.

Ak už viete, čo s manipulátorom budete robiť, kde ho budete využívať a čo od neho očakávate, zamerajme sa na jednotlivé typy teleskopických manipulátorov.

Typy teleskopických manipulátorov

Medzi teleskopickými manipulátormi na poľnohospodárske využitie sú určité rozdiely, ktoré priamo určujú na aký účel je daný manipulátor najvhodnejší. Zamerali sme sa na teleskopické manipulátory Merlo, ktoré sú celosvetovo veľmi obľúbené a ponúkajú vynikajúci pomer výkonu a kvality. Sú vhodné na rôzne poľnohospodárske práce a vďaka širokej ponuke dodatočného príslušenstva si aj vo vašej prevádzke určite nájdu prakticky každodenné uplatnenie.

Merlo Turbofarmer je manipulátor, ktorý si vás získa najmä svojou univerzálnosťou a všestrannosťou. Nezľakne sa prakticky žiadne práce a vďaka modulárnej konštrukcii si ho môžete presne prispôsobiť vašim potrebám. Merlo Turbofarmer s vami bude vždy držať krok. Tento model môže byť vybavený štvorvalcovými motormi s výkonom až do 115 koní resp. 170 koní v prípade variantu Heavy Duty.

Práve manipulátor Merlo Turbofarmer II Heavy Duty je ideálnou voľbou aj pre tých najnáročnejších. Je vybavený stálym pohonom všetkých kolies, kontrolou preťaženia a veľmi výkonnou hydraulikou, vďaka ktorej ho len tak ľahko nezaskočí žiadna práca.

Ak od manipulátora očakávate aj niečo navyše, vhodnou voľbou bude Merlo Multifarmer, ktorý predstavuje dokonalé spojenie teleskopického manipulátora a poľnohospodárskeho traktora. Spoznáte ho podľa robustnejšieho spracovania ale aj zadného trojbodového závesu, ktorý vám umožní tohto pomocníka využiť naozaj naplno.

Prehľad jednotlivých typov poľnohospodárskych manipulátorov Merlo doplníme o rad Roto. Tieto manipulátory sa používajú najmä v stavebnom segmente. Určené sú prioritne na dvíhanie ťažkých predmetov, pričom prekvapia veľkou výškou zdvihu a možnosťou otočenia ramena okolo svojej osi. Na špecifické činnosti si môžete vybrať aj univerzálny pásový transportér Merlo Cingo, ktorý je vybavený rýchloupínacím systémom na nadstavby.

Ponuka teleskopických manipulátorov je u nás dostatočne široká, aby naplnila očakávania aj tých najnáročnejších klientov. Manipulátory Merlo sú toho tým najlepším dôkazom. 

Go to Top