11 marca, 2021

Starostlivosti o okraje polí sa oplatí venovať pozornosť

Okrajovým častiam poľa sa oplatí venovať pozornosť hneď z viacerých dôvodov. Tým najdôležitejším je ale bezpochyby predchádzanie migrácii burín z týchto častí poľa a preto má jednoznačne zmysel ich kosenie alebo mulčovanie. Najlepšie je tieto úkony vykonať ešte pred kvitnutím. Akým burinám sa na okrajoch polí darí najviac a ako si správnym spôsobom mulčovania s nimi poradiť?

Mulčovanie ako spôsob eliminácie burín

Poľnohospodári majú často problémy so stoklasom, pýrom alebo psiarkou. Znížiť tlak týchto burín je možné efektívnou a systematickou starostlivosťou práve o okrajové časti polí, priľahlé medze a priekopy, pretože tým zabránime rozširovaniu burín ďalej na ornú pôdu. Nezanedbateľným prínosom mulčovania je tiež obmedzenie šírenia myší a iných hlodavcov z okrajov parciel.

Mulčovanie by sa malo vykonávať ideálne dvakrát ročne, prvýkrát pred dozretím semien a druhýkrát na jeseň, pred prípravou pôdy pre ďalšiu plodinu. Minimálne však raz ročne sa má vykonať mulčovanie okrajov polí začiatkom leta pred semenením burín, jesenné mulčovanie môžeme vykonávať raz za dva-tri roky, aby tráva príliš nezostarla.

Pupenec, psiarka, pýr alebo bodliak sú buriny, ktoré sa len ťažko dajú „kontrolovať“ herbicídmi v porastoch obilnín, preto je dôležité eliminovať ich rozširovanie z okrajových častí poľa. Týmto krokom zároveň môžeme šetriť náklady na použitie herbicídov v hlavnej plodine.


S kvalitným mulčovačom ušetríte na herbicídoch

Správny spôsob mulčovania je rozhodujúci

Existuje niekoľko možných dôvodov, pre ktoré sa stáva z okrajov poľa „Eldorádo“ pre buriny. Dôležitým aspektom je najmä samotné mlátenie hlavnej plodiny. Kombajnom sa jazdí až po okraj poľa, do mlátiaceho ústrojenstva sa tak dostanú aj semená burín, ktoré sú následne rozmetané po poli a musíme tak bojovať s burinami na oveľa väčšej ploche.

Zmulčovaním okraja poľa pred vysemenením tomuto šíreniu zabránime. Dôležité je nemulčovať príliš hlboko, aby sa nepoškodili korene tráv. Na holej zemi majú buriny, ktoré potrebujú na klíčenie menej vody, jasný náskok. Výška mulčovania by mala byť cca 5-7 cm. Mulčovanie by sa malo vykonávať v suchom počasí, aby nebol mulč pritlačený k pôde a bol spomalený následný rast burín.

Hygiena polí často najmä v posledných rokoch naráža na „odpor“ poľovníkov alebo ochranárov. Tvrdia, že pri skorom jarnom mulčovaní sa ničia hniezda vtákov a pri neskorom jesennom mulčovaní zasa chýba potrebný kryt v zime a na jar. Pri mulčovaní by sme preto mali zohľadniť aj tieto aspekty, aby sme predišli rozporom s týmito skupinami a neboli pre nich tŕňom v oku.


Mulčovanie môže byť vďaka kvalitnej technike veľmi efektívne

Pri mulčovaní pomôže aj kvalitná technika

Skvelým nástrojom pre starostlivosť o okrajové časti polí je náš najpredávanejší mulčovač s pracovným záberom 250 cm, Müthing MU-L/S 250. Je to bočný mulčovač vyrobený z vysokopevnej jemnozrnnej ocele, jeho  pracovný rozsah je až do 425 cm. Pracovný uhol tohto mulčovača je do 90° smerom hore a do 60° smerom dole. Mulčovač disponuje mechanickou protinárazovou poistkou, ktorá ho chráni pri náraze na prekážku.

Štandardne je mulčovač vybavený priskrutkovaným, vymeniteľným protiostrím, ktoré je patentované firmou Müthing a zabezpečuje drvenie mulčovanej hmoty a jeho tvar „žraločej plutvy“ slúži na rovnomerné rozdrvenie všetkých častíc. Dlhší materiál je vedený okolo rotora na protiostrie, kým kratší materiál voľne prechádza ďalej. Výsledkom je homogénne mulčovaná hmota. Oporný valec je podopretý špeciálnym komponentom spoločnosti Müthing, uložením ložísk oporného valca STARINTH, ide o uloženie ložísk ktoré zvláda aj vysoké zaťaženie. Mulčovač môže byť tiež vybavený opotrebiteľnou vložkou, ktorá chráni skriňu mulčovača pred poškodením a bočnými klzákmi z HARDOX-u.

Mulčovač v rukách poľnohospodára je účinný nástroj na boj proti šíreniu burín na poliach a predstavuje ekologickú alternatívu likvidácie škodlivých prvkov a navyše navracia pôde živiny. S kvalitnými mulčovačmi Müthing navyše tento proces zvládnete rýchlo a efektívne.

Go to Top